Ο μέσος όρος ηλικίας των φοιτητών του ΒΙΟΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ είναι 26.8 έτη, ενώ ο μέσος χρόνος αποφοίτησης είναι 2 έτη.

Οι αιτούντες συνήθως πληροφορούνται για το ΒΙΟΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ από το Διαδίκτυο, τις ιστοσελίδες επαγγελματικών, επιστημονικών φορέων και ακαδημαϊκών ιδρυμάτων, καθώς και από ενεργούς φοιτητές και αποφοίτους του προγράμματος.

O διεπιστημονικός χαρακτήρας του και οι στόχοι του ως προς την επιχειρηματικότητα και τις ανάγκες της αγοράς είναι οι σημαντικότεροι πόλοι έλξης με βάση τους οποίους προσελκύει αποφοίτους από μεγάλο εύρος ειδικοτήτων και ακαδημαϊκών ιδρυμάτων. Το πρόγραμμα σπουδών αναμορφώνεται και βελτιώνεται κάθε χρόνο απαντώντας στις νέες προκλήσεις των βιοεπιστημών, της αγορά εργασίας στον τομέα της Βιοτεχνολογίας, αλλά και στην αξιολόγηση των φοιτητών. Μεγάλο μέρος των αποφοίτων αξιοποιούνται σε σχετικές με το Βιοεπιχειρείν θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα.

Δείτε αναλυτικά στατιστικά στοιχεία εδώ.

Στατιστικά Απασχόλησης Αποφοίτων

Διδάσκοντες ΔΠΜΣ